W dniu 22 marca 2019 r., gdy obchodzony jest Światowy Dzień Wody klasa VI a pojechała na wycieczkę, aby zobaczyć i poznać, w jaki sposób można wykorzystywać wodę jako naturalne źródło energii. Poniżej jest sprawozdanie z wycieczki jednego z uczniów.

 

 

 W dniu 22.03.2019 r. razem z klasą pojechaliśmy na wycieczkę do miejscowości Dębe, by zobaczyć zaporę wodną. Została ona wybudowana w latach 1957-1963 wokół spiętrzonych wód Narwi i Bugu tworzących obecnie Jezioro Zegrzyńskie.
Budynek elektrowni składa się z hali maszyn z pomieszczeniami technologicznymi i administracyjno-socjalnymi, nastawnią, rozdzielniami niskiego napięcia oraz halą montażową.
Zapora powoduje powstanie stopnia wodnego o wysokości 5,5 metra. W czasie przyborów w Narwi nadmiar wody jest upuszczany przez znajdujących się tuż obok pięć przęseł jazu. Elektrownia Wodna Dębe spełnia 3 funkcje: elektrowni, zapory (dla Jeziora Zegrzyńskiego) oraz mostu.
Pan przewodnik dokładnie objaśnił nam gdzie na mapie znajduje się zapora.
Na koniec grupa wykwalifikowanych ratowników WOPR udzieliła nam lekcji pokazowych dotyczących pierwszej pomocy.

Mikołaj Tomczykowski, kl. VI a